Dziedzictwo religijne Malty

Malta to kraj, którego historia sięga wielu wieków, dzięki czemu zachowało się tu wiele zabytków, od świątyń z epoki kamienia po piękne katedry i pałace zbudowane w czasach Zakonu Maltańskiego. Dziedzictwo religijne maleńkiej Malty jest ogromne: katedry, bazyliki, kościoły parafialne, klasztory, sanktuaria znajdują się tu na każdym kroku. Bez względu na to, gdzie jesteśmy na Malcie, zewsząd możemy zobaczyć kopuły i iglice katedr, bazylik i rotund. Wiele z nich wznosi się w samym centrum osady, a większość miast, wsi i miasteczek posiada kilka kościołów i kaplic. Według legendy, 2000 lat temu statek św. Pawła płynący do Rzymu rozbił się u wybrzeży jednej z wysp maltańskich, położonej między zatokami Mistra (Mistra) i Mġibaħ (Mġibaħ). Od czasów starożytnych wyspy te noszą imię św. Pawła. To właśnie z tym wydarzeniem wiąże się powstanie na Malcie Kościoła rzymskokatolickiego, który od tysiącleci istnieje na wyspach. Malta jest uważana za kraj katolicki, a około 98% całej lokalnej społeczności religijnej uważa się za katolików.

Kraj wygląda bardzo religijnie: nie jest łatwo zobaczyć domu na Malcie bez chrześcijańskich akcesoriów. Nawet nazwy ulic często mają przedrostek st/saint. W ściany budynków inkrustowane są okrągłe gliniane tabliczki z wizerunkami świętych. Na każdym dziedzińcu znajduje się ołtarz, a nad niektórymi drzwiami umieszczono anioły.

Na Malcie jest wiele świątyń czczonych nie tylko przez Maltańczyków. Za cud uznano posąg zwycięskiej Madonny i kościół spełniający życzenia Ta Pinu. Każdy maltański wierzący uważa za swój obowiązek przynajmniej raz oddać cześć cudownemu drzewu.

Malta wyróżnia się dużą liczbą świąt religijnych. Niezależnie od rangi, każdemu wydarzeniu towarzyszy wspaniały karnawał. Nie mając czasu na świętowanie jednego święta, mieszkańcy miast i wsi zaczynają przygotowywać się do następnego. Łącznie na Malcie jest 359 kościołów, choć lokalni mieszkańcy twierdzą, że jest ich 365 - według liczby dni w roku. Gęstość budynków sakralnych wynosi około 1 kościoła na kilometr kwadratowy. Dziewięćdziesiąt osiem procent Maltańczyków jest ochrzczonych w wierze rzymskokatolickiej, są też wiernymi parafianami, ponieważ religia na wyspie od dawna jest częścią historii i nadal odgrywa aktywną rolę w życiu kraju.

Dzisiaj wieczorem, po intensywnym dniu nauki, wspólnie oglądałyśmy zdjęcia, które robiłyśmy, spacerując wąskimi, malowniczymi uliczkami Malty.

Danuta Pawłowska-Król i Justyna Kubacka


25 czerwca 2025 r.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pierwsze dni na Malcie

To nie są wakacje

Kilka słów o szkole