Od Blue Grotto do Mdiny i Rabatu
W czasach rzymskich Rabat stanowił wraz z Mdiną jeden ośrodek miejski nazywany Melite. W tamtym czasie było to jedyne miasto z prawdziwego zdarzenia na całej wyspie. Obecnie Rabat słynie z rzymskich ruin oraz wczesnochrześcijańskich grot i katakumb. W granicach Rabatu znajduje się kilka podziemnych kompleksów cmentarnych z czasów pierwszych chrześcijan na Malcie. Katakumby wykorzystywano do grzebania zmarłych do około VIII wieku. W okresie średniowiecza nie porzucono ich jednak całkowicie, tylko zmieniono ich zastosowanie. Podziemne pomieszczenia przekształcano na oratoria, kaplice, cysterny na wodę, a nawet na zagrody dla zwierząt. Z tego powodu niektóre z nich poszerzano, łączono lub usuwano z nich groby. Podczas II wojny światowej podziemne tunele służyły jako schrony przeciwlotnicze.
Wizyta w takim obiekcie muzealnym jak katakumby św. Pawła potrafi dostarczyć ciekawej wiedzy nawet w… toalecie. Z zabawnych rysunków można się bowiem sporo dowiedzieć na temat dawnych zwyczajów związanych z korzystaniem z tego przybytku.
Na koniec dnia, z Rabatu dotarłyśmy do sąsiedniej Mdiny. W obu miastach można dziś było usłyszeć nadzwyczaj często język polski. To, co nas oczarowało najbardziej w ostatnim mieście, to po prostu możliwość pospacerowania klimatycznymi, wąskimi, średniowiecznymi uliczkami oraz przepiękne fasady barokowych rezydencji. Oprócz kościołów czy muzeów w miasteczku działają liczne sklepiki z rzemiosłem oraz kawiarnie i restauracje. Zachęcamy do samodzielnego zgubienia się w gąszczu przejść i uliczek Mdiny.
Komentarze
Prześlij komentarz